Ametyst – piękny królewski minerał

Ametyst to kryształ, półszlachetny kamień, przeźroczysty minerał o zabarwieniu fioletowym. Jest odmianą mlecznego kwarcu.

Ametyst, właściwości i zastosowanie. Ametyst swoja nazwę czerpie z greckiego słowa améthystos, oznaczającego…trzeźwy, nie pijany. Grecy wierzyli niegdyś, że jeśli będą pili alkohol z naczyń wykonanych z ametystu, to nie upiją się.

Ametyst to kamień o pięknym kolorze

Ametyst ma fioletową barwę dzięki zawartości glinu i żelaza oraz radioaktywnemu promieniowaniu. Barwa (jej intensywność) nie zmienia się podczas obróbki cieplnej aż do osiągnięcia temperatury 250 °C. Po przekroczeniu tej temperatury ametyst traci swój kolor zupełnie i staje się przeźroczysty. Po osiągnięciu 500 °C zabarwia się na delikatnie żółty kolor. (Nazywany jest wtedy cytrynem i stanowi atrakcyjny ozdobny kamień.) Jeśli temperatura podniesie się do 600 °C ametyst traci barwę żółtą stając się ponownie przeźroczystym, a po przekroczeniu 1728 °C po prostu topi się.

ametyst właściwości i zastosowanie

Znaczenie ametystu w magii i medycynie niekonwencjonalnej

Ametyst jest kamieniem, który często jest stosowany w białej magii oraz medycynie niekonwencjonalnej. To silny kamień ochronny o dużej mocy przekształcania energii negatywnej w pozytywną. Tworzy barierę ochronną przed mentalnym wpływem nieżyczliwych ludzi, a także ogólnie przed atakami niedobrej energii. Tworzy coś w rodzaju świetlanej duchowej tarczy, odbijającej negatywne moce i otulającej miłością Wszechświata.

Ametyst to kamień duszy i harmonii, gdyż działa wspierająco na jasnowidzenie, jasnosłyszenie i telepatię, która często jest wrodzona, ale „uśpiona”. Wycisza i pomaga dotrzeć do informacji o naszych poprzednich wcieleniach. Pomaga łączyć się z Aniołami. Nosząc go przy sobie wesprzemy koncentrację i procesy myślowe. Ametyst pomaga myśleć kreatywniej, nieszablonowo i strategicznie, co ma duże znaczenie dla osób na kierowniczych stanowiskach czy właścicieli firm. Receptą na sukces staje się więc intuicja, wspierana kreatywnością, wiedzą i odwagą do podejmowania ważnych decyzji. Można powiedzieć, że ametyst to katalizator twórczej energii.

Jeśli pracujesz (lub żyjesz) w miejscu, gdzie przewijają się ludzie o nie do końca jasnych intencjach, miej blisko siebie ametyst. Jeśli znajdujesz się tam, gdzie może gromadzić się niekorzystna energia, jest dużo stresu i konfliktów międzyludzkich – zaopatrz się w ametyst. Jest on szczególnie wskazany dla osób spod znaków Koziorożca, Ryb, Barana, Strzelca i Panny.

Ametyst właściwości i zastosowanie lecznicze

  • Ametyst uważa się za jeden z najsilniejszych kryształów pod względem uzdrawiania. Ma dobre działanie na ludzi, rośliny i zwierzęta. Potrafi zneutralizować negatywną energię z naszego otoczenia, poprawiając samopoczucie. Wzmacnia układ odpornościowy – każdego żywego organizmu.
  • Ametyst wycisza, łagodzi odczuwanie stresu, pomaga usuwać ból głowy najróżniejszego pochodzenia, również ten migrenowy. Doskonale działa łagodząco na zaburzenia nerwowe i psychiczne, między innymi bezsenność, niespokojny sen, nadpobudliwość. Pomaga w pozbywaniu się zbędnych emocji i uczuć wpływających na prawidłowe ocenianie sytuacji i zdrowy rozsądek. Pomaga więc w trakcie terapii uzależnień od hazardu, alkoholu, palenia papierosów czy kompulsywnego jedzenia.
  • Ametyst niweluje obrzęki, działa regulująco na przemianę materii, a także łagodzi bóle. W sferze seksualnej dodaje fantazji i otwartości, ale nie powinien być umieszczany w sypialni, gdyż w tym miejscu może zadziałać wyciszająco. Ktoś nawet kiedyś powiedział, że ametyst przegania kochanków z sypialni.
  • Zwilżając ametyst lekko wodą, można nim delikatnie pocierać miejsca na skórze zmienione chorobowo.
  • Woda ametystowa, czyli naładowana energią ametystu, jest doskonała do codziennej pielęgnacji skóry.
ametyst właściwości i zastosowanie

Ametyst właściwości i zastosowanie – Jak zrobić wodę namagnetyzowaną ametystem

Umyj dokładnie ametyst, wypłucz go i osusz papierowym ręcznikiem. (Pamiętaj o tym, aby go najpierw oczyścić energetycznie – jak? Poniżej znajdziesz wskazówki.) Wlej wodę źródlaną do szklanego naczynia (na przykład do karafki z zatyczką), a do wody włóż ametyst. Odstaw naczynie na kilkanaście godzin w spokojne miejsce. Po tym czasie możesz wyjąć ametyst i korzystać z wody. W taki sam sposób możesz namagnetyzować balsamy i kremy do ciała.

Ciekawostka: sproszkowany i rozsypany w kątach i zakamarkach mieszkania, pomaga pozbyć się dokuczliwego robactwa.

Oczyszczanie ametystu

Ametyst chroni nas i naszą przestrzeń, pochłaniając i neutralizując negatywną energię. Należy więc go oczyszczać regularnie, a można to robić na kilka sposobów. Najprostszym sposobem jest umycie ametystu w wodzie z solą, a następnie dokładne wypłukanie i osuszenie papierowym ręcznikiem. Po oczyszczeniu można ametyst umieścić w promieniach słonecznych, ale należy być z tym ostrożnym. Zbyt duże nasłonecznienie może uszkodzić strukturę kryształu, więc bezpieczniej jest położyć go w półcieniu. Wtedy słońce dochodzi, ale nie jest na tyle ostre, aby zaszkodzić. Kolejnym doskonałym sposobem jest zakopanie ametystu w ziemi i pozostawienie go przynajmniej na godzinę.

ametyst właściwości i zastosowanie

Jak rozpoznać czy ametyst jest prawdziwy

Jak rozpoznać czy ametyst jest prawdziwy, czy jest podróbką? Nie jest to wcale trudne i może sobie z tym poradzić każdy. Wystarczą proste testy, które nie wymagają żadnych specjalistycznych narzędzi ani szczególnej wiedzy.

Ametyst to jeden z najtwardszych kamieni.

Twardość ametystu w dziesięciostopniowej skali Mohsa określa się jako 7. To oznacza, że potrafi on bez problemu zarysować szkło, jednak sam ametyst nie ulegnie uszkodzeniu. Nie uszkodzi go nóż, a nawet stal narzędziowa. Ta wiedza pomoże sprawdzić prawdziwość ametystu: wystarczy po prostu spróbować go zarysować czymś twardym i ostrym. Fałszywy ametyst uszkodzi się, a prawdziwemu nic nie grozi.

Próba ametystu w wodzie

Fałszywy ametyst włożony do wody nie zmieni swojego koloru. Na całej swojej powierzchni będzie miał dokładnie ten sam kolor. Natomiast ametyst prawdziwy nieco swój kolor zmieni, gdyż na brzegach będzie on nieco jaśniejszy niż w środku.

ametyst właściwości i zastosowanie

Ametyst to królewski minerał

  • W starożytnym Egipcie właśnie z ametystu wytwarzano święte egipskie chrząszcze, skarabeusze. Były one wkładane do grobów, aby chronić zmarłych w zaświatach.
  • Natomiast w krajach śródziemnomorskich robiono z ametystu czary i kielichy do picia. Wierzono, że pijący wino z takich naczyń nie będą odczuwać skutków przedawkowania trunku.
  • Ametyst był przez chrześcijan nazywany kiedyś kamieniem biskupim, a wysocy duchowni otrzymywali pierścienie właśnie z tym kamieniem. Ametyst miał za zadanie ochronić przed pokusami posiadania władzy. Oprawiony w srebro lub złoto był nieodłączną częścią liturgicznych szat. Z tamtych czasów pozostał kolor strojów biskupich, które są właśnie w kolorze ametystowym, nazywanym potocznie biskupim kolorem.
  • Irina Godunowa, żona cara Fiodora I i siostra Borysa Godunowa, posiadała okazałą koronę, ozdobioną ciemnymi i dużymi ametystami.
  • Także i w Wielkiej Brytanii ceniono ametyst. Wśród brytyjskich klejnotów koronnych sporo jest biżuterii z ametystami w roli głównej. Zrobioną przez jubilerów Cartiera kolię księżnej Windsoru ozdobioną ametystami, sprzedano na aukcji za 650 000 dolarów. W brytyjskim berle również znajduje się ametyst.
  • Szwedzka królowa posiada piękny i bogato zdobiony komplet wysadzany ametystami. W skład kompletu wchodzą: diadem, kolia i brosza.
ametyst

Ametyst właściwości i zastosowanie

Warto znać moc minerałów i ich zastosowanie poza czysto ozdobnym. Warto sięgać do natury będącej w zasięgu ręki i ufać jej mądrości. Minerały bardzo często mogą pomóc przy problemach zdrowotnych. Znajdując w rodowych skarbach biżuterię z minerałami dobrze jest znać ich właściwości. Ametyst to przykład kamienia łączącego piękno z potężną mocą wspierającą, chroniącą i leczącą.

Przeczytaj także artykuł na temat kryształu górskiego, jego właściwości i zastosowania.


*Artykuł jest w pełni mojego autorstwa i ukazał się pierwotnie w nieistniejącym już niestety serwisie claudia.pl. Przed publikacją w obecnym miejscu został zmodyfikowany.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top