Zaćmienie Księżyca – najdłuższe od kilkuset lat już 19. listopada 2021 r.

Najdłuższe zaćmienie Księżyca w XXI wieku i jednocześnie najdłuższe częściowe od 580 lat – już 19. listopada będziemy mogli zobaczyć to piękne zjawisko. Czym jest i jak powstaje?

Zaćmienie Księżyca powstaje wtedy, kiedy Ziemia rzuca cień na tarczę Księżyca i całkowicie lub prawie całkowicie zasłania go sobą. Najbliższe zaćmienie będzie trwało przez 3 godziny, 28 minut i 23 sekundy, a więc będzie najdłuższym zaćmieniem Księżyca w XXI wieku oraz najdłuższym częściowym zaćmieniem od 580 lat. Takie dane podaje serwis livescience.com, według wyliczeń NASA.

Gdzie i kiedy będzie można zobaczyć najdłuższe zaćmienie Księżyca

Zaćmienie Księżyca 19. listopada 2021 r. w Polsce będzie można niestety zobaczyć tylko w zachodniej oraz północnej części naszego kraju. Najlepiej widoczne będzie w Ameryce Północnej i Południowej, zachodniej Europie, Australii, Oceanii, na większości terenów Azji oraz zachodniej Afryki. Nie zobaczą go natomiast mieszkańcy części wschodniej Europy, większości Afryki oraz Bliskiego Wschodu. Poniższa grafika pokazuje to dokładniej.

19. listopada już na krótko przed zachodem Księżyca można wypatrywać zaćmienia. Przypomnijmy, że w Polsce tego dnia zachód Księżyca nastąpi o godzinie 6.58.

Najdłuższe zaćmienie Księżyca

Zaćmienie Księżyca w listopadzie 2021 r. – najdłuższe i niemal całkowite

Ziemia zasłoni tego dnia tarczę Księżyca w 97%, jak widać do całkowitego zaćmienia będzie brakowało naprawdę niewiele. Księżyc w pełni znajdzie się w cieniu rzucanym przez naszą planetę. Stanie się tak dlatego, że Ziemia będzie dokładnie między Słońcem, a Księżycem. Podczas zwyczajnej pełni Księżyc oświetlają promienie słoneczne, odbijające się od jego powierzchni. Ziemia, stojąc pomiędzy Słońcem, a Księżycem, po prostu zasłania go i blokuje dostęp światła – mówiąc najbardziej obrazowo. Trzeba jednak zawsze mieć na uwadze, że pogoda ma duży wpływ na to w jakim stopniu będziemy mogli podziwiać tego typu zjawiska. 

Zjawiska związane z Księżycem to zjawiska wykorzystywane kiedyś do manipulowania niewykształconymi ludźmi

Wystarczy przypomnieć sobie choćby czasy egipskich faraonów, kiedy to kapłani wykorzystywali niewiedzę ludzi. Każde zjawisko odbiegające od tzw. normy, zapowiadało katastrofy, choroby, a nawet wojny. Mówiono wtedy, że niebo połyka księżyc. Faktem jest, że na nasze życie mają wpływ fazy Księżyca, o czym kapłani już wtedy wiedzieli. Zwyczajny Egipcjanie, bez jakiegokolwiek wykształcenia, byli podatni na manipulacje. Kiedy słyszeli, że za jakiś czas nastąpi zaćmienie, a ono potem się wydarzyło, byli przekonani o nadprzyrodzonych zdolnościach i mocy kapłanów. Ci natomiast wykorzystywali to do swoich celów.

krwawy księżyc

Krwawy Księżyc

Podczas zaćmienia w pełni Księżyc nabiera czerwonego koloru. To zjawisko określane jest też krwawym Księżycem. Obecne w ziemskiej atmosferze cząstki tlenu i azotu lepiej rozpraszają krótsze fale światła (fioletowe i niebieskie), a z tego powodu fale dłuższe, czyli czerwone, pomarańczowe i żółte, są lepiej i dłużej widoczne. Znajdujący się w cieniu Księżyc przybiera właśnie te kolory: mieszankę czerwieni, żółci i pomarańczowego.

Jeśli mieszkasz w rejonie, gdzie to zaćmienie będzie widoczne, wyjdź rano przed dom i spójrz w niebo. Naprawdę warto zobaczyć to niezwykłe zjawisko na własne oczy.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top