Mniszek lekarski – co z niego zrobić

Co zrobić z mniszka lekarskiego?

Co zrobić z mniszka lekarskiego? Postaram się podpowiedzieć. Mniszek lekarski Taraxacum officinale jest wszędobylską rośliną przez jednych uważaną za chwast, przez innych za cenny surowiec zielarski, a przez jeszcze innych za ciekawy dodatek do codziennych posiłków.
Bez wątpienia najlepiej do celów kulinarnych nadają się młodziutkie, wiosenne listki zbierane przed kwitnieniem. Zawierają min. witaminę C, witaminy z grupy B oraz witaminę A. Mniszek jest gorzki w smaku i nie każdemu może smakować. Jednak istnieje metoda na usunięcie goryczy z liści, nazywa się bieleniem i polega na tym, że nakrywa się rosnącą roślinę nie przepuszczającym światła naczyniem na kilka dni. Nigdy nie stosowałam tej metody, nie mogę zatem porównać smaku, ale czytałam opinie, że liście są zdecydowanie smaczniejsze. Czy równie wartościowe jak te, które rosną „wolno”?

co zrobić z mniszka lekarskiego

Co zrobić z mniszka lekarskiego

Na pewno najprościej jest dodać listki do surówek czy sałatek – wymieszane z ulubionymi dodatkami mogą stworzyć ciekawą kompozycję i wzbogacić smak o nutę goryczki.
Z żółtych, słonecznych kwiatków możemy zrobić pyszny „miodek” lub wino, a nierozwinięte pączki ukisić w zalewie. Odnośnie kiszonych pączków proponuję zrobić próbę. Pamiętam moje pierwsze kiszenie i zdziwienie moich kubków smakowych, kiedy spróbowałam co mi wyszło. Można by rzec, że zastygłam w niewierze, że istnieje taki smak, którego nawet nie potrafię opisać. Zamknęłam słoik z postanowieniem: Nigdy więcej. Odstawiłam go jednak do lodówki, bo w sumie pod względem jakości wykonania wszystko było dobrze. Pomyślałam: może komuś będzie smakowało?, albo dam spróbować komuś kto ma pomysł na kiszenie? I tak kiszone pączki dotrwały do zimy, kiedy to stęskniona za jakąś odmianą smakową postanowiłam podjąć kolejną próbę i skosztować tych delicji. I to był szok, pychota. Nie mogłam się najeść, a w głowie krążył głos: Dlaczego tak mało ich zrobiłaś? 😊

Przepis na kiszone pączki mniszka

Będą ci potrzebne: pączki mniszka, woda, sól kamienna i słoik.
Przygotowujemy zalewę w proporcji 1 łyżka soli na 1 litr wody.
Zebrane pączki wkładamy do słoika, zalewamy letnią zalewą. Słoik zakręcamy i odstawiamy. Jak to z kiszonkami bywa, kiedy intensywnie pracują może się trochę soku wylać. Średnio po tygodniu kiszonka jest gotowa. Jeśli pączki nie są zakryte, najlepiej uzupełnić trochę wodą z solą, tak aby je zakryć. Ja nie mam chłodnej spiżarni, przechowuję więc moje pączki w lodówce.

co zrobić z mniszka lekarskiego

Co zrobić z mniszka lekarskiego – przepis na wiosenną surówkę

Składniki: 4 jajka, garść liści mlecza, garść liści szczawiu, garść liści podagrycznika, cebula, 4 łyżki oliwy z oliwek, 1 łyżeczka ulubionego octu, sól, pieprz, ewentualnie cukier, czy jakiś jego zamiennik.
Jajka ugotować na twardo, zieleninkę dokładnie wypłukać i osączyć, pokroić lub porwać na drobniejsze części, cebulę posiekać. Z oliwy, octu i przypraw utrzeć sos. Zielone składniki i cebulę wymieszać, polać sosem, na wierzchu położyć jajka pokrojone w ósemki.
To tylko inspiracja, do takiej surówki możesz dodać co chcesz i co lubisz. Jak pokroisz składniki też zależy od ciebie. Oliwę można śmiało zastąpić olejem lnianym tłoczonym na zimno, lub jakimś innym twoim ulubionym. Stwórz swoją własną surówkę, na pewno będzie pyszna i wyjątkowa.

Skuś się na mniszka, warto.

Z miłością

Agnieszka

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top