7 sposobów na rozpoczęcie medytacji 

Jak zacząć medytować i właściwie po co to robić? Zastanawiasz się nad tym? Chcesz spróbować medytacji? Przeczytaj nasz krótki poradnik.

Jak zacząć medytować i po co? Medytacja to praktyka, która pomaga nam wyciszyć umysł, zwiększyć skupienie i pozytywnie wpłynąć na nasze zdrowie psychiczne i fizyczne. W dzisiejszym zabieganym świecie może być dla nas ukojeniem i skutecznym sposobem na odstresowanie oraz usunięcie negatywnych myśli. W tym artykule przedstawimy kilka kroków, które pomogą Ci rozpocząć medytację, a następnie czerpać z niej korzyści dla swojego zdrowia i samopoczucia.

jak zacząć medytować

Jak zacząć medytować – 7 podstawowych wskazówek

Wybierz odpowiednie miejsce

Zacznij od wyboru odpowiedniego miejsca na medytację. Powinno to być spokojne, ciche i pozbawione rozpraszających elementów. Możesz medytować w swoim pokoju, salonie, ogrodzie lub lesie. Wszędzie tam, gdzie czujesz się najlepiej, bo Twoje samopoczucie i rozluźnienie jest bardzo ważne.

Wybierz czas

Wybierz czas, który jest dla Ciebie najlepszy do medytacji. Możesz medytować rano przed rozpoczęciem dnia, wieczorem przed snem lub w trakcie trwania przerwy podczas pracy. Ważne, aby wybrać czas, w którym możesz medytować bez przerw i ograniczysz do minimum czynniki, które mogą Cię rozpraszać. 

Wybierz pozycję

Wybierz pozycję, w której poczujesz się wygodnie i stabilnie. Możesz medytować w pozycji lotosu, pół-lotosu, siedząc na krześle lub na podłodze, a także na leżąco. Ważne, aby pozycja była dla Ciebie wygodna i nie powodowała bólu czy napięcia mięśni.

Skup się na oddechu

Skup się na oddechu, który jest podstawą medytacji. Powoli zamknij oczy, zwróć uwagę na swoje ciało i oddech, skupiając swoją uwagę na  powolnym wdechu, a następnie wolnym wydechu. Zwróć uwagę na sposób, w jaki oddech wchodzi i wychodzi z Twojego ciała. Skup się na odczuciach związanych z oddechem, takich jak rytm w różnych częściach ciała: brzuchu, klatce piersiowej, nozdrzach.

Porzuć przeszłości przyszłość i skup się na chwili obecnej

Medytacja to praktyka skupienia się na chwili obecnej. Skieruj swoją uwagę na to, co dzieje się teraz, nie myśląc o przeszłości czy przyszłości. Możesz skupić się na swoim ciele, na oddechu lub na dźwiękach otoczenia.

Nie oceniaj swoich myśli

Podczas medytacji pojawiać się będą różne myśli i emocje. Nie oceniaj ich i nie próbuj ich tłumić, po prostu skup się na swoim oddechu i powróć do skupienia, gdy zauważysz, że Twoje myśli odchodzą w innym kierunku.

Wypracuj nawyk regularności

Regularność medytacji jest kluczem do osiągnięcia jej korzyści. Zacznij od krótkich sesji medytacyjnych, które trwają od 3 do 5 minut. Nie denerwuj się, jeżeli na początku nie uda Ci się wytrzymać, ponieważ to właśnie praktyka czyni mistrza! Jeżeli zauważysz efekty to stopniowo zwiększaj ich czas. 

jak zacząć medytację

Medytacja naprawdę nie jest czymś trudnym. Nie zniechęcaj się jeśli początki będą „wyboiste”, bo nieraz potrzebujemy nieco więcej czasu, aby po prostu czegoś się nauczyć. Kiedy zaczniesz medytować regularnie, to dostrzeżesz jakie to pożyteczne i często zbawienne. Jak zacząć medytować? Już teraz to sprawdź.

Powodzenia! 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top