Kryształ górski – jego właściwości i zastosowanie

Kryształ górski – kamień szlachetny, kwarc o najsilniejszym działaniu oczyszczającym. Działa na ludzi, miejsca, energię. Przeczytaj co czyni go tak wyjątkowym i do czego może się przydać w życiu codziennym.

Kryształ górski – właściwości i pochodzenie

Kryształ górski jest przeźroczystym i bezbarwnym kamieniem szlachetnym. Jest odmianą kwarcu, bardzo odporną na oddziaływanie zasad i kwasów. Może się rozpuścić jedynie pod wpływem kwasu fluorowodorowego. Jest lśniący, bardzo przejrzysty, bez zanieczyszczeń czy zmętnień. W naturze osiągają bardzo różną wielkość, od niemal centymetrowych po nawet kilkutonowe. Jednak do oszlifowania nadają się najczęściej te najmniejsze okazy. Jeśli nie jest idealnie czysty i posiada domieszki innych substancji, może nabierać kolorów i stać się kwarcem mlecznym, niebieskim, dymnym różowym, cytrynem czy ametystem. Występuje miedzy innymi w Rosji, Stanach Zjednoczonych, Indiach, Kenii, Austrii, Czechach, a nawet w Polsce: na Dolnym Śląsku, w Karkonoszach, Górach Izerskich, w mniejszych ilościach także w Tatrach i Górach Świętokrzyskich.

właściwości kryształu górskiego

Kryształ górski swoją nazwę zawdzięcza greckiemu słowu krystallos, czyli lód. Uważali oni, że kryształ jest kawałkiem lodu, jaki bogowie zesłali na Ziemię. Jeśli przyjrzeć się dobrze temu minerałowi to można dostrzec, że wygląda dokładnie tak, jak bryłka mocna zmrożonego lodu. Przez wiele lat określenie kryształ było używane tylko i wyłącznie wobec kryształu górskiego.

Z kryształu górskiego wytwarzano kiedyś szklane kule, które służyły do wróżenia, przepowiadania przyszłości, a także neutralizowania działania czarną magią.

Jakie właściwości ma kryształ górski?

Przede wszystkim kryształ górski działa oczyszczająco i to dość kompleksowo. Oczyszcza energię pomieszczeń, a także ludzkiego ciała i umysłu. Dzięki jego działaniu człowiek może efektywniej pracować, gdyż nic nie zakłóca jego funkcjonowania. Dobrze jest rozkładać kawałki kryształu górskiego w okolicach urządzeń emitujących promieniowanie, takich jak telewizory, komputery, sprzęt grający czy modemy internetowe.

Jest kamieniem skutecznie wspierającym leczenie schorzeń i chorób

Kryształ górski znajduje zastosowanie w medycynie niekonwencjonalnej. Z powodu działań neutralizujących i oczyszczających warto się wspomagać kryształem górskim podczas leczenia przeziębień, chorób skórnych, nowotworowych, a także problemów z płodnością. Dobrze działa na nerki, łagodzi bolesne miesiączkowanie oraz na tarczycę. Wspiera działania diet oczyszczających i pobudza układ odpornościowy organizmu. Przyspiesza gojenie się ran i oparzeń. Jednak ważna uwaga: nie zawsze można opierać się tylko i wyłącznie na medycynie niekonwencjonalnej. Przy poważniejszych schorzeniach należy traktować ją jako wsparcie medycyny tradycyjnej.

kryształ górski zastosowanie

Zastosowanie kryształu górskiego w magii i działania energetyczne

Kryształ górski jest potężnym źródłem energii, należy zatem postępować z nim rozważnie.

Związany jest najmocniej z Czakrą Korony (siódma czakra) jednak współdziała z wszystkimi czakrami, wprowadzając harmonię i ułatwiając przepływ energii między nimi. Jest kamieniem bardzo intensywnie współpracującym, więc łatwo go zaprogramować na konkretne efekty. Mocno oddziałuje na inne kamienie, jakie są w pobliżu i stanowi doskonały łącznik i swoisty wzmacniacz dla nich.

Kryształ górski jest dobrym wsparciem rozwoju duchowego, medytacji, manifestacji i świadomego śnienia. Daje poczucie czystego umysłu i wiary, że wszystko zależy tylko od nas. Jest wysokowibracyjny, oczyszcza aurę i usuwa energetyczne blokady.

Jak dbać o kryształ górski, aby służył w najlepszy sposób?

Zbierając negatywną energię i neutralizując ją, kryształy górskie same potrzebują oczyszczania co jakiś czas. Jeśli są używane do zabiegów czy rytuałów, wtedy należy czyścić je na bieżąco. Po każdym użyciu dokładnie umyć je pod bieżącą, zimną wodą. Można je trzymać w dłoniach i pozwalać przepływać wodzie swobodnie lub ułożyć w niewielkiej szklanej miseczce i odkręcić kran z zimną wodą, aby ta przepływając oczyściła kryształ.

Jeśli kryształ górski jest szczególnie mocno zanieczyszczony lub był długo, wtedy warto zastosować oczyszczanie wodą z solą. (Sól, jak wiadomo, jest szczególnie polecana do oczyszczania przedmiotów. Dobrze jest taką słoną kąpiel zafundować także innym przedmiotom, które otrzymujemy w podarunku od osób, których intencji nie jesteśmy pewni.) Do szklanej miski wsypać garść soli – powinna być to sól naturalna, kamienna, bez dodatku tzw. zbrylaczy), wlać zimną wodę, wymieszać do rozpuszczenia się soli i włożyć kryształ. W zależności od stopnia zanieczyszczenia powinien pozostać w tej solance od 1 do 7 dni. Zawsze po wypłukaniu należy pozwolić mu wyschnąć samoistnie bez wycierania.

jak oczyszczać kryształ górski

Inne sposoby oczyszczania kryształu górskiego

Oprócz kąpieli wodnych lub w solance, można zastosować również metodę zakopywania w ziemi. Czas pozostawania w niej jest dokładnie taki sam, jak w przypadku kąpieli w solance: od 1 do 7 dni. Kryształu nie należy w nic owijać, a ni zabezpieczać, a po odkopaniu dokładnie umyć pod bieżącą wodą.

Jeśli kryształ górski był poddany dłuższej pracy, na przykład wspomagając osobę bardzo chorą lub chroniąc kogoś narażonego na szczególnie negatywne działania ze strony innych, jedynym sposobem na oczyszczenie jest pozostawienie go „samemu sobie”. Najpierw należy taki kamień pozostawić w solance na kilka dni, a następnie opłukać, pozwolić obeschnąć i odłożyć w jakieś zaciemnione miejsce, gdzie nikt nie zagląda. Takie oczyszczanie trwa czasami bardzo długo, nawet i kilka lat. Osoby uwrażliwione wyczują kiedy nadejdzie czas na ponowne używanie kryształu.

Dobrym sposobem na bieżące oczyszczanie jest wykorzystywanie kadzidełka lub świecy. Kryształ należy ułożyć na otwartej dłoni, a następnie zgodnie z kierunkiem ruchu wskazówek zegara, zataczać spiralne kręgi nad płomieniem lub dymem z kadzidełka – od środka na zewnątrz.

Po oczyszczeniu kryształu górskiego warto go naładować dobrą energią, czyli zaktywizować. Najprostszym sposobem jest wystawienie kryształu na działanie promieni słonecznych na kilkadziesiąt minut. Jednak uwaga: nie należy ich narażać na bezpośrednie, intensywne działanie. Najodpowiedniejsze są godziny poranne lub popołudniowe.

Kryształ górski jest jednym z najbardziej wartościowych minerałów. Mądrze używany na pewno da dużo dobrej energii i wspomoże. Trzeba tylko pamiętać, że i jemu należy się co jakiś czas wsparcie w postaci oczyszczenia.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top