Mowa kwiatów, czyli jaki kwiat dla kogo i z jakiej okazji

Mowa kwiatów – od wielu wieków pomaga przekazać niewerbalnie to, co chcemy powiedzieć drugiej osobie lub to, co do niej czujemy. Co kwiaty mówią swoim pięknem i kolorem? Sprawdź.

Mowa kwiatów. Kupując kwiaty z jakiejś okazji, najczęściej mamy swoje własne utarte przyzwyczajenia i szablony. Czerwone roże dla kogoś, kogo się kocha, a chryzantemy na 1. listopada na grób babci. W dawnych czasach, kiedy w złym guście było okazywanie emocji i uczuć, ludzie wypracowali sobie system symboli. Takimi symbolami były również kwiaty, które ofiarowane innym przekazywały to, czego wtedy nie wypadało mówić. W ten sposób okazywano zainteresowanie lub wręcz przeciwnie, brak zainteresowania, niechęć, odrzucenie. Kwiatami mówiono również o smutku lub żalu.

Obecnie kwiaciarnie pełne są wielobarwnych i pięknie pachnących kwiatów. Kupujemy dla kogoś, z jakiejś okazji lub po prostu, aby ustawić je w wazonie we własnym domu. Jednak które kwiaty wybrać, aby nie być nudnym lub nie popełnić gafy wręczając bukiet? Warto wiedzieć, jakie znaczenie mają kwiaty, które chcemy komuś ofiarować.

mowa kwiatów

Mowa kwiatów – kolory białe, żółte, czerwone, niebieskie, fioletowe…

Juz na podstawie koloru możemy wywnioskować jakie intencje miał ofiarodawca. Każdy kolor ma swoją symbolikę, choć mimo wszystko ta symbolika jest pełna dopiero w połączeniu z konkretnym kwiatem.

Białe kwiaty mówią o przede wszystkim o niewinności i wierności, oznaczają szacunek i skruchę. Ten kolor wykorzystywany jest w wiązankach ślubnych, dekoracjach weselnych i komunijnych.

Czerwone kwiaty to miłość, pożądanie i namiętność. Ten kolor wybierany jest głównie wtedy, gdy chcemy obdarować kogoś, kogo kochamy, kto jest dla nas ważny. Oprócz wybranki serca, czerwone kwiaty z radością przyjmą także rodzice czy dziadkowie.

Żółte kwiaty to kwiaty dość przewrotne w swoim charakterze. Nie wiadomo do końca, co chcą powiedzieć. To z jednej strony zazdrość i odrzucona miłość, a z drugiej fałsz i zdrada. Można powiedzieć, że żółte kwiaty mówią o trudnych relacjach, choć nie brak w tych relacjach aspektów pozytywnych. Te kwiaty najlepiej wręczać w wielokolorowych bukietach, a nie osobno.

Niebieskie kwiaty – spokój, przyjaźń, wsparcie. Bukiet niebieskich kwiatów można podarować przyjaciółce, przyjacielowi, a także komuś, kto przeżywa jakieś trudne chwile. Jest to dobry kolor na wiązankę dla chorej osoby.

Fioletowe kwiaty to głównie smutek i żal. Najczęściej pasują na wiązanki pogrzebowe lub gdy chcemy za pomocą kwiatów wyrazić swój żal czy współczucie.

mowa kwiatów

Mowa kwiatów – co chcą nam przekazać bukiety kwiatów

12 czerwonych róż to niewątpliwy znak, że wręczający okazuje w ten sposób swoją wielką miłość. Kiedyś, jeśli w takim bukiecie znajdowała się jedna biała róża, to był znak niedługich oświadczyn. Chcąc okazać swoją wierność panowie ofiarowali bukiety niebieskie, a białe oznaczały niewinność, szczere i czyste zamiary. Bukiet złożony z kwiatów różowych oznaczał przyjaźń i sympatię. Różowo-czerwone kwiaty w bukiecie to podziękowanie za…wspólną upojną noc.

Tuberoza ofiarowana kobiecie mówi o tym, że związek dobiegł końca lub że nie ma szans na zbudowanie czegoś razem. Podobne znaczenie ma groszek pachnący. Cyklamen to po prostu pożegnanie, natomiast czarne róże są kwiatami pogrzebowymi i raczej nie powinno się ich ofiarowywać żywym.

mowa kwiatów i znaczenie kolorów kwiatów

Co mówią ofiarowane lub otrzymane kwiaty?

Poszczególne gatunki kwiatów przekazują konkretne uczucia lub intencje. Oczywiście są to tylko (lub aż) symbole ustalone dawno temu przez ludzi. I trzeba przyznać, ze nie które z tych symboli zmieniają się wraz z upływem lat, a nawet wieków. Trzeba również mieć na uwadze, że niektórzy wypracowują sobie swoje własne symbole w stosunku do konkretnych osób. Jeśli na przykład para poznała się na polu słoneczników, to właśnie te kwiaty mogą dla nich oznaczać miłość. Poniżej krótka lista, co mogą oznaczać konkretne kwiaty.

 • Miłość: agawa, czerwony aster, czerwona chryzantema, gardenia, czerwony gerber, kalina, krokus, bez, orchidea, czerwona róża, czerwony tulipan, biały goździk.
 • Nieśmiałość: amarylis, liliowa frezja, chaber, gardenia.
 • Uznanie: anturium, azalia, biała gerbera, laur, słonecznik, wrzos.
 • Nienawiść: bazylia, szarotka.
 • Zazdrość: żółte bratki, żonkil.
 • Ironia: żółty goździk.
 • Obojętność: hortensja.
 • Przyjaźń: barwinek.
 • Szacunek: frezja, azalia.
 • Bliskie rozstanie: cyklamen.
 • Prośba o wybaczenie: fioletowy hiacynt, mak,
 • Tęsknota: groszek.
 • Sympatia: biały hiacynt.
mowa kwiatów

Imieniny kwiatów, czyli jaki kwiat ofiarować na urodziny

W ramach ciekawostki: każdy z miesięcy ma swój kwiat. Niektórzy nazywają to imieninami kwiatów. Tyle tylko, że my ludzie obchodzimy imieniny jednego dnia, a kwiaty cały miesiąc. Można tę wiedzę wykorzystać, aby oryginalnie obdarowywać bliskich na urodziny konkretnymi kwiatami. W ten sposób można w gronie bliskich stworzyć ciekawy i oryginalny zwyczaj. Który kwiat ma imieniny w jakim miesiącu: styczeń to śnieżyczka, luty należy do pierwiosnka, a marzec do fiołka. Kwiecień jest miesiącem stokrotek, maj bzu, z czerwiec róży. W lipcu świętuje lilia, w sierpniu mak, a we wrześniu powój. Październik to chmiel, listopad chryzantema, a grudzień jest świętem jemioły.

Symbole, zwyczaje i my

Ludzkość zawsze poszukuje symboli i zwyczajów. Tak było, tak jest i tak będzie. W przypadku kwiatów symbolika zmienia się, ewoluuje wraz z ewolucją obyczajową i kulturalną. Jednak zawsze warto – mimo niektórych bardzo utartych zwyczajów – wypracowywać sobie swoje własne. Nie każdy lubi to samo, a czasami wręcz niektórzy lubią to, co innym kojarzy się źle. Właśnie w ten sposób powinno się ostatecznie dobierać kwiaty. Najpierw zastanawiając się co lubi obdarowany, z czym mu się jakie kwiaty kojarzą, a dopiero wtedy komponować bukiet. To także sposób na obdarowanie od serca, a to jest bardzo cenne. Warto też mieć na uwadze, ze sporo ludzi w ogóle zastanawia się nad symboliką, a wybierają to, co akurat wpadło im w oko.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top