Nefryt – właściwości i zastosowanie

Nefryt: piękny szlachetny kamień o wielu barwach: od białej, przez bursztynową, czerwonawą aż po ciemnozieloną. Jakie są właściwości nefrytu i czy ma działanie lecznicze? Przeczytaj artykuł. 

Nefryt właściwości i zastosowanie. Nefryt zwany też żadem amfibolowym to skała metamorficzna, która powstała podczas skomplikowanych procesów metasomatycznych oraz działalnością ciśnień kierunkowych (tzw. stressu) i tektoniki uskokowej. Jego skład chemiczny to krzemian wapnia, żelaza i magnezu. Jest kamieniem niezwykle twardym, a jego wytrzymałość jest trzy raz większa niż wytrzymałość granitu i dwa razy większa niż stali. W dawnych czasach jego obróbka polegała tylko na szlifowaniu. Trwało to długo i było pracochłonne, więc bardzo długo nefryt używany był do wyrobu narzędzi i broni, a także przedmiotów rytualnych. 

Według licznych legend, nefryt to składnik eliksiru życia, którego dokładna receptura nie jest niestety znana żadnemu człowiekowi.

Nefryt właściwości i zastosowanie: Kolory nefrytu

Najczęściej spotyka się nefryt w kolorze zielonym. Odmiany nefrytu mogą mieć różne odcienie zielonego (od soczystej zieleni nazywanej żadem szpinakowym po delikatny zielonkawy odcień), mlecznej szarości, a nawet koloru czerwonego. Ten ostatni jest rzadko spotykany niestety. Nefryt bursztynowy ma piękny żółty kolor o różnym nasyceniu. Są również nefryty o zabarwieniu jednolitym, marmurkowym, plamiste i żyłkowate. 

Nazwa nefrytu wywodzi się z języka greckiego, od słowa nephros, czyli nerka. Związana jest z tym, że w starożytności wierzono, iż nefryt ma uzdrawiające działanie między innymi na nerki. Czy jednak tak jest? Czy nefryt ma właściwości uzdrawiające?

nefryt właściwości

Nefryt nazywany jest kamieniem życia z powodu swoich uzdrawiających właściwości

Nefryt właściwości i zastosowanie. Od dawna traktowany jest jako amulet, który chroni przed chorobami oraz dodaje sił życiowych. Lekarze w średniowieczu zalecali swoim pacjentom noszenie nefrytu w chorobach nerek, zaburzeniach wzroku, a nawet podczas migreny. Naturalne, korzystne dla organizmu promieniowanie nefrytu do dzisiaj wykorzystuje się do wyrobu specjalnych wałków do masażu. Mają one za zadanie przede wszystkim aktywować system obronny organizmu i poprawiać ogólny stan zdrowia. 

Nefryt jako symbol trzech kręgów kulturowych

Wszystkie trzy kręgi kulturowe postrzegają nefryt jako kamień wyjątkowy. Jest najwyższą wartością, ucieleśnieniem najdoskonalszego oraz świętością. Żaden inny kamień nie jest traktowany tak jak właśnie nefryt. 

Chiny posiadają wielowiekową tradycję obróbki nefrytu. Do tego stopnia jest on ceniony, że stał się symbolem państwa chińskiego, porównywalnym do pozycji bursztynu w Polsce. Stosowano go do wyrobu cesarskich insygniów. 

Hazardziści z czasów Bizancjum, starożytnego Rzymu i Grecji traktowali wierzyli, że nefryt przynosi im szczęście podczas gier. 

Dla następcy pewnego chińskiego cesarza wyrzeźbiono łoże z wielkiej bryły nefrytu. Był to człowiek dość słabego zdrowia, więc nefryt miał za zadanie dodać mu sił i uwolnić od chorób. Najstarsze nefrytowe znaleziska powstały około 3500 lat p.n.e.    

Nefryt miał chronić również przez tzw. złym okiem, czyli złymi życzeniami wysyłanymi przez nieszczerych ludzi. 

nefryt właściwości

Nefryt właściwości lecznicze

Do czasów obecnych nefryt stosowany jest w medycynie niekonwencjonalnej i litoterapii, czyli leczeniu kamieniami. Przy jego pomocy można odblokowywać czakramy, a także wspierać energetycznie organizm.

Nefryt do dzisiaj wykorzystywany jest do masażu twarzy (specjalne wałeczki) i całego ciała. Pasy i maty wypełnione kawałkami nefrytu rozgrzewają i masują. Ich działanie ma korzystny wpływ na problemy oddechowe, choroby dróg moczowych, reumatyzm, napięcie nerwowe i zmęczenie. Nefryt w tym przypadku wspomaga również serce, płuca, układ odpornościowy, a także pomaga przy bolesnych miesiączkach, zaparciach, rwie kulszowej. 

Nefryt czy jadeit? A może nefryt jadeit?

Nefryt i jadeit aż do XIX wieku traktowano jako jeden i ten sam kamień. Dopiero wtedy francuski badacz Alexis Damour dokonał rozróżnienia tych dwóch żadów. Na czym polega różnica między nefrytem a jadeitem? Przede wszystkim nefryt należy do krzemianów wstęgowych, a jadeit do krzemianów łańcuchowych. Dla laika drobiazg, ale to jednak nie to samo.

Jadeit ma większą gęstość, twardość i wyższy współczynnik załamania światła niż nefryt. Nefryt występuje na wszystkich kontynentach, w Polsce również jest wydobywany. Jadeit występuje w głównej mierze w Birmie, a te z innych miejsc na świecie są znacznie gorszej jakości.

Jadeit ma większą twardość niż nefryt i jest bardziej iż on błyszczący.

zastosowanie nefrytu

Kamień nefrytu – piękno i doskonałość

Nefryt jest kamieniem o wielu odcieniach. Można z niego tworzyć piękną biżuterię, która jednocześnie ma dobroczynne działanie na organizm noszącego. To doskonały pomysł na upominek dla kogoś wrażliwego na piękno, a także wierzącego w moc kamieni. Warto otaczać się drobiazgami z nefrytu i mieć świadomość, że poprawia on nasze życie.


Przeczytaj także o innych kamieniach w naszej czytelni – zapraszamy.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top