Magiczny czerwiec

Noc Kupały i przesilenie letnie. Magiczny czerwiec, czyli na co warto zwrócić uwagę właśnie w czerwcu.

Noc Kupały i przesilenie letnie już niebawem. Magiczny czerwiec już puka do naszych drzwi – co przyniesie i na co się nastawić? Spróbujmy podsumować ten – nomen omen – magiczny miesiąc i zajrzyjmy mu przez ramię co takiego dla nas szykuje. Na początek zajmijmy się księżycem: 10. czerwca mamy na niebie nów, a 24. czerwca pełnię. Warto zatem zaplanować sobie ten miesiąc także pod kątem korzystnego lub niekorzystnego działania księżyca.

noc kupały i przesilenie letnie

10. czerwca księżyc znajdzie się w nowiu, co oznacza, że od następnego dnia zacznie go przybywać. W związku z tym, że to takie symboliczne odradzanie się księżyca, czyli jakby kolejny początek, jest to doskonała pora na rozpoczynanie czegoś nowego.

W tym okresie wzrasta energia duchowa, a osoby mające dar proroczych snów, powinny uważnie przyglądać się swoim sennym marzeniom. To doskonały czas intuicji, duchowego rozwoju, wzrastania siły, odporności i zdrowia. W tym okresie warto rozpoczynać coś nowego, na przykład nową działalność, nową pracę lub zabiegać o awans czy podwyżkę. Dla spraw uczuciowych to czas wzmacniający związki, gdyż wszystko rozkwita jak za dotykiem czarodziejskiej różdżki. Dla przyszłych rodziców okres między nowiem, a pełnią jest dobrym czasem na poczęcie dziecka. Natomiast osoby samotne mają większą szansę na odnalezienie (przyciągnięcie) swojej drugiej połowy.

Nów nie jest natomiast dobrym czasem na zabiegi chirurgiczne, depilacje, tatuaże czy przekłuwanie uszu.

24. czerwca księżyc będzie widoczny w całej swojej okazałości, a więc znajdzie się w pełni. A skoro pełnia to czas na wzmacnianie tego wszystkiego, co już jest.

noc kupały i przesilenie letnie

Czerwcowa pełnia Truskawkowego Księżyca ogólnie jest doskonałym czasem do magii i wszelkich rytuałów. Jest to idealny czas na wszystko, co dotyczy miłości, płodności, zdrowia i wzmacniania sił. Już nasze babcie znały moc pełni, bo mawiały, że gdy jest pełnia, to wszystko nam się spełnia. Korzystajmy więc także i z ich mądrości.

Czerwiec to także Noc Kupały i przesilenie letnie

Przesilenie letnie to moment, kiedy oś obrotu Ziemi jest najbardziej wychylona w kierunku Słońca, a północny biegun jest bliżej Słońca niż południowy. Słońce w tym czasie góruje w zenicie na szerokości zwrotnika Raka. W tym roku na naszej półkuli przesilenie letnie nastąpi 21. czerwca o godzinie 5.32. Jest to jednocześnie szczególny dzień gdyż trwa najdłużej, a noc jest najkrótszą nocą w roku. W tym momencie rozpoczyna się astronomiczne lato.

noc kupały i przesilenie letnie

Noc Kupały czy Noc Świętojańska?

Noc Kupały, zwana także Sobótką, Kupalnocką, Kupałą, Kopernocką, Palinocką. Spotykam się często z przekonaniem, że Noc Kupały to dokładnie to samo i ten sam dzień co Noc Świętojańska. Otóż nie, to jest zupełnie coś innego. Noc Kupały to stare, pogańskie święto ludów słowiańskich, germańskich, bałtyckich, celtyckich czy ugrofińskich. W czasach umacniania się wiary chrześcijańskiej chciano pozbyć się zwyczajów pogańskich, więc Noc Świętojańska miała być czymś w rodzaju zamiennika. Z czasem zatarły się różnice i wielu ludzi zaczęło utożsamiać jedno święto z drugim. Od czasu, kiedy nastała moda na Walentynki, Noc Kupały promuje się jako święto miłości, ale nasze rodzime. W internecie, a także w wielu książkach znajdziecie masę informacji na ten temat. Faktem jest, że Kupała to dzień przesilenia letniego, a Noc Świętojańska to wigilia św. Jana, czyli noc z 23., a na 24. czerwca.

Gdy słońce Raka zagrzewa,
A słowik więcej nie śpiewa,
Sobótkę, jako czas niesie,
Zapalono w Czarnym Lesie.

„Pieśń Świętojańska o Sobótce”, Jan Kochanowski

Święto wody, ognia i miłości

W Noc Kupały rozpalano ogniska i skakano przez nie, aby oczyścić się ze złej energii i nabrać dobrej. Niezamężne kobiety plotły kolorowe wianki. Początkowo ze słomy, potem z polnych kwiatów. W wiankach umieszczały zapaloną świecę, a potem puszczały je na wodę. Kawalerowie zbierali się w dole rzeki, wyławiali wianki, a następnie starali się odszukać, do kogo należały. Wianek szybko oddalający się od brzegu wróżył równie szybkie pojawienie się kawalera, ale ten, który zaplątał się w szuwarach był już zwiastunem staropanieństwa. Jeśli świeczka gasła, to wróżyła szybkie wygaśnięcie uczucia. Nic więc dziwnego, że dziewczętom zależało, aby wianki były piękne i starannie wykonane, bo według wierzeń, było to wyznacznikiem ich szczęścia w miłości.

noc kupały i przesilenie letnie

Kwiat paproci w Noc Kupały

Kwiat paproci (zwany także perunowym kwiatem) to mityczny kwiat z wierzeń słowiańskich, który kwitł tylko raz w roku i to właśnie w noc przesilenia letniego. Temu, kto go znalazł, miał przynieść bogactwo i szczęście. Poszukiwania kwiatu paproci były niemała atrakcją dla świętujących

Jak widać czerwiec to doskonały miesiąc na magię, więc nie zwlekaj. Wykorzystaj swoją moc i czaruj, a jeśli potrzebujesz mojej pomocy, to zapraszam do kontaktu ze mną: kontakt@portalzen.pl

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top