Walentynki święto zakochanych i…obłąkanych

Walentynki święto zakochanych, dotarły do Polski w latach 90. XX wieku. Od początku zyskały wielką popularność, ale czy na pewno wiemy wszystko o Walentynkach i świętym Walentym?

Walentynki święto zakochanych i obłąkanych? Własnie tak, bo święty Walenty jest nie tylko patronem dnia zakochanych. To także patron osób chorych psychicznie, cierpiących na choroby nerwowe i padaczkę. Był biskupem Rzymu i męczennikiem. Prawdopodobnie urodził się ok. 175 w Interamnie, a zmarł ok. 268–269 n.e. w Rzymie. Został ścięty za czasów cesarza Klaudiusza II, w czasie prześladowań chrześcijan. 14. lutego kojarzony jest również ze świętem ze starożytnego Rzymu zwanym Luperkaliami. Było to święto poświęcone rzymskiej bogini kobiet i małżeństwa, Junonie, a także ku czci Pana, boga przyrody.

Walentynki święto zakochanych: Legenda świętego Walentego

Według legendy cesarz ustanowił prawo, które zakazywało mężczyznom żenić się w wieku od lat 18 do 37. Według Klaudiusza II najlepszym legionistą był ten, który nie posiadał żony ani dzieci. Jednak Walenty nie bacząc na zakaz, udzielał ślubów młodym legionistom i ich wybrankom. W końcu został za to wtrącony do więzienia, a tam zakochał się w niewidomej córce strażnika. Odwzajemniała ona jego uczucie, a miłość, która ich połączyła sprawiła cud: dziewczyna odzyskała wzrok. Cesarz, kiedy dowiedział się o tej miłości, wydał wyrok na Walentego. Egzekucję wykonano w dniu 14. lutego, ale dzień wcześniej Walenty zdążył jeszcze napisać list do swojej ukochanej, a podpisał go: od Twojego Walentego.

Walentynki święto zakochanych i obłąkanych

Walentynki – jaki prezent

Najpopularniejszym prezentem walentynkowym jest… kartka. Zapewne jest to pozostałość po pierwszej walentynce, czyli liście Walentego do ukochanej. Najprostsze kartki-walentynki to te, które można kupić w sklepach. Są czasami wymyślne, zdobione cyrkoniami, kokardkami, piórkami. Są też bardzo proste, wręcz ascetyczne, można powiedzieć banalne. Jednak każda z tych kartek ma swojego odbiorcę. Inną kartkę kupi mąż ciągle tak samo mocno zakochany w swojej żonie, a inną uczeń podstawówki uwielbiający swoja wychowawczynię. Choć raczej najmłodsi zapewne wolą samodzielnie zrobić taką kartkę. Te własnoręcznie wykonane mają chyba też największą wartość dla obdarowanej.

Kartka walentynkowa może być również dodatkiem do czekoladek, bo przecież one są równie mocno pożądane jak kartki. Duże bomboniery, małe pudełka czekoladek, kartonik pralin czy po prostu tabliczka czekolady. Czekolada, jako jeden z najpopularniejszych afrodyzjaków znajduje się w czołówce prezentów, nie tylko walentynkowych. Błyskawicznie podnosi poziom serotoniny, a więc to idealny poprawiacz nastroju.

Walentynki święto zakochanych i obłąkanych

Niektórzy mężczyźni obdarowują swoje partnerki i żony biżuterią. Zamożniejsi czymś okazalszym, bogatszym, a mniej zamożni wybierają drobniejsze okazy. Zawsze jednak najważniejsze jest to, aby podarunek był od serca, bo w miłości tak naprawdę nie liczy się wartość materialna, ale emocjonalna. Ci, którzy kochają, dobrze to rozumieją.

Walentynki święto zakochanych: jak spędzić ten wyjątkowy dzień

Kino, restauracja, kawiarnia – to chyba najpopularniejsze miejsca na spędzenie Walentynek. Jeśli kino, to koniecznie romantyczny film. Chyba, że oboje pasjonują się innym gatunkiem, wtedy – wiadomo – nie ma sensu męczyć się na wyciskaczu łez czy opowieści o zakochanej księżniczce. Jeśli jednak pan uwielbiam horrory, a pani komedie, to warto znaleźć kompromis. W przeciwnym razie wieczór może okazać się kompletną katastrofą: albo pani spędzi koszmarne chwile na horrorze, albo pan zanudzi się na komedii. Po kinie kolacja lub deser jako dopełnienie tego dnia.

Nie brakuje też oryginalnych pomysłów na Walentynki: wspólna wyprawa w góry, wyjazd do tropików, rywalizacja na ściance wspinaczkowej czy też wyprawa offroadowa za miasto. Ważne jest, aby być ZE SOBĄ i WSPÓLNIE cieszyć się atrakcjami tego dnia.

ciekawostki związane z walentynkami

Walentynkowe ciekawostki

  • Czesi obchodzą święto zakochanych dwa razy do roku: 14. lutego oraz 1. maja. Na moście Karola zakochani zaczepiają kłódki, które mają symbolizować trwałość ich uczuć.
  • W Japonii to panowie są obdarowywani walentynkami, a nie panie, jak to przeważnie jest w innych krajach. Natomiast dokładnie miesiąc później to panowie odwdzięczają się obdarowując panie. Podobno, według tradycji, ich upominki muszą mieć wartość przynajmniej dwukrotnie wyższą.
  • 14. lutego, w Walentynki (tylko tego jednego dnia) w Stanach Zjednoczonych sprzedaje się 200 000 000 róż i wysyła ponad 155 000 000 kartek.
  • W „Hamlecie” Szekspira jest wzmianka o świecie zakochanych.
  • W Chełmnie, w województwie kujawsko-pomorskiem, od 2002 roku obchodzi się „Walentynki Chełmińskie”. Związane jest to z faktem, że w chełmińskim kościele pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP od czasów średniowiecznych są przechowywane relikwie św. Walentego. W ten sposób połączono komercyjne święto z kultem świętego.
  • Finlandia i Estonia obchodzą ten dzień jako Dzień Przyjaźni. Obdarowuje się wtedy nie tylko swoich ukochanych, ale także przyjaciół i znajomych.
  • Walentynki w Słowenii to Dzień Wiosny, patrona pszczelarzy i pielgrzymów oraz dobrego zdrowia.

Cudownych i pełnych miłości Walentynek!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top