Wrotycz pospolity…niepospolity

Wrotycz pospolity – drobne, żółte kwiatki zebrane w koszyczki. Pachnie mało zachęcająco, ale za to ma wielką moc.

Wrotycz pospolity czyli po łacińsku Tanacetum vulgare jest rośliną należącą do rodziny astrowatych. Występuje w Europie i Azji, ale tylko na terenach i umiarkowanym klimacie. Znaleźć go można w większych kępkach, w lekko płaskich koszyczkach. Jego żółte, przechodzące czasami w pomarańcz kwiatki mogą wydawać się…pospolite. Niech jednak nikogo to nie zwiedzie: to jest roślina o wielkiej mocy.

wrotycz pospolity

Wrotycz pospolity – do czego i jak stosować

Wrotycz pospolity działa odciążająco na wątrobę po obfitych i ciężkostrawnych posiłkach, łagodzi wzdęcia i działa moczopędnie. Ma działanie przeciwzapalne, antywirusowe i można go stosować do leczenia trudno gojących się ran. Nasze babcie chętnie stosowały go praktycznie na niemal wszystkie problemy z układem pokarmowym. Teraz jednak stosowany jest głównie zewnętrznie ze względu na tujonu, czyli olejek eteryczny. Spożywanie preparatów z wrotyczu być bardzo rozważne, więc nie powinny sobie go ordynować osoby, które mają małą wiedzę na temat ziół. Najbezpieczniej w takiej sytuacji używać wrotyczu tylko zewnętrznie.

Wrotyczowa nalewka

Przepis na nalewkę z wrotyczu: do słoika wsypać ok. 1 szklankę ziela wrotyczu i zalać 1 szklanką wódki (40%), a słoik zakręcić. Następnie odstawić w jakieś ciemne miejsce, aby nie dochodziło światło dzienne. Po około tygodniu dokładnie przelać przez gazę (lub czystą pieluszkę tetrową, która jest doskonała do takich czynności), aby odcedzić dokładnie nalewkę od ziół. Następnie nalewkę wlać do butelki i zakręcić. Taka nalewka nadaje się tylko i wyłącznie zewnętrznie do rozgrzewania i nacierania przy bólach reumatycznych lub przy przemarznięciu.

wrotycz pospolity

Odwar z wrotyczu pospolitego

Odwar z wrotyczu pospolitego jest doskonały do przygotowywania okładów, kiedy nie ma akurat nalewki lub skóra jest wyjątkowo i konieczne jest zastosowanie czegoś łagodnego. Jak przygotować odwar? Należy w garnuszku zagotować około 500 ml wody, dodać do niej do niej 3 łyżki (suszonego lub świeżego) wrotyczu. Na bardzo małym ogniu gotować odwar pod lekkim przykryciem. Potem zdjąć z ognia i pozostawić do całkowitego wystudzenia. Na koniec przecedzić i…gotowe.

Tujon – niebezpieczny olejek eteryczny

Tujon (thujon) jest substancją chemiczną występującą pod postacią olejku eterycznego. Znajduje się w wielu roślinach, w tym także we wrotyczu. Dla ludzi tujon jest toksyczny, ponieważ blokuje w organizmie receptory odpowiadające za stan spoczynku i pobudza mięśnie powodując niepożądane ich napięcie, a często nawet drżenie.

wrotycz pospolity zastosowanie

Wrotycz działa odstraszająco na owady oraz domowe…zwierzęta

Zapach wrotyczu jest dość specyficzny i nie każdy go toleruje. Bez wątpienia nie lubią go muchy, mrówki, komary, mole, a nawet kleszcze. Właściciele kotów wiedzą dobrze, jak trudno upilnować wazon z kwiatkami stojący na stole. Wystarczy jednak taki wazon wypełnić wrotyczem lub dołożyć wrotycz do bukietu, a koty będą trzymać się z daleka. Komary także nie przepadają za wrotyczem, wystarczy więc rozgniatać w dłoniach drobne wrotyczowe kwiatki, a potem przecierać odsłonięte nogi czy ramiona. Komary już nie będą chciały nawet zbliżyć się.

Zioła mają wielką moc, więc warto z nich korzystać. Pamiętaj jednak, że nie jest rozsądne stosowanie ich bez dokładnego rozeznania. Natura jest w stanie pomóc, ale i zaszkodzić w przypadku braku zdrowego – nomen omen – rozsądku.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top