Zielarskie bhp

Zielarskie bhp, czyli jak bezpiecznie zbierać i stosować zioła

Zielarskie bhp powinno być zawsze podstawą dla każdego, kto zioła zbiera i stosuje. Pamiętaj, że zioła zawierają substancje czynne i nie są obojętne dla naszego organizmu. Wiele roślin może wywołać niebezpieczne dla nas reakcje łącznie z tą ostateczną, najsilniejsze trucizny są dziełem natury. Dlatego nie sugeruj się tym, „że coś pomogło koleżance”. Sprawdzaj i weryfikuj informacje.

zielarskie bhp

Główna zasada to zielarskiego bhp: przede wszystkim nie szkodzić

Jeśli stosujesz leki farmakologiczne, zalecana jest szczególna ostrożność ponieważ zioła czy preparaty ziołowe wchodzą w różne interakcje, np. mogą wzmocnić lub osłabić działanie leków, lub zaburzyć ich wchłanianie.
Ostrożność zalecana jest w przypadku kobiet ciężarnych, matek karmiących i małych dzieci. Niewątpliwe jest wiele ziół, które można stosować w tych okresach, należy to jednak skonsultować z lekarzem. Nie przeprowadza się badań z udziałem kobiet w ciąży, matek karmiących i dzieci, stąd nie ma dokładnych danych dotyczących wpływu ziół na organizm. Zioła, których nie powinno się używać w tych okresach to te, które zawierają alkaloidy, przeczyszczające, stymulujące mięśnie gładkie macicy, wpływające na gospodarkę hormonalną.
Zioła mogą wywołać różne reakcje alergiczne, dlatego wprowadzając coś nowego do swojej diety obserwuj jak reaguje twój organizm.
Zachowaj rozsądek i umiar. Stosuj się do zaleceń tak jak w przypadku leków. Nie zawsze dużo znaczy zdrowo.

zielarskie bhp

Zbierasz rośliny? Nie zapomnij o bezpieczeństwie

Kiedy już zdecydujesz się na samodzielne zbieranie roślinek, znajdziesz miejsce gdzie rosną spokojnie, w naturalnych warunkach z dala od zgiełku to: Nigdy, ale to nigdy nie zbieraj roślin jeśli nie masz absolutnej pewności co to za roślina. Nie wierz ślepo aplikacjom, które rozpoznają rośliny na podstawie zdjęć. Często się mylą. Powtórzę: najsilniejsze trucizny pochodzą z natury. Jeśli naprawdę potrzebujesz jakiegoś zioła, lepiej zakupić je w sklepie zielarskim, niż ryzykować.
Nie eksperymentuj z ziołami silnie działającymi. To nie jest zabawa. „Wszystko jest lekiem i trucizną, w zależności od dawki”.

I jeszcze kilka porad praktyczno-etycznych, które również są częścią zielarskiego bhp:

  • Ziół nie zbieraj blisko ulic, wysypisk śmieci, fabryk, a także w pobliżu pól uprawnych – mogą być skażone pestycydami z oprysków.
  • Nie zbieraj ziół i nie pozyskuj surowców z roślin chorych, zaatakowanych przez szkodniki, zabrudzonych, pożółkłych.
  • Zioła zbieraj w dni suche, późnym rankiem 10-11.00, w południe 12-13.00, i wczesnym popołudniem 14-16-17.00. Zioła rosnące na stanowisku słonecznym mają silniejsze działanie od tych, które rosną w miejscach zacienionych i wilgotnych.
  • Do każdego surowca zielarskiego przypisany jest termin zbioru, określona pora roku, kiedy to w roślinie jest największe stężenie substancji czynnych.
  • Rośliny najlepiej zbieraj do kosza lub przewiewnego worka, tak by nie były ściśnięte. Jak najszybciej po zbiorze zagospodaruj swoje zioła według potrzeb.
zielarskie bhp

Zielarskie bhp – najważniejsza sprawa: szanuj przyrodę, rośliny to świadome istoty. Nie niszcz ich, nie wyrywaj z korzeniami jeśli potrzebujesz liścia.

Zaopatrz się w nożyczki, sekator, łopatkę. Roślinie będzie łatwiej kiedy z nią porozmawiasz, wyrazisz intencję a po zbiorze podziękujesz z wdzięcznością za dar, który zabierasz.

Nie ogałacaj drzew i krzewów ze wszystkiego co nich rośnie. Zostaw coś dla innych: ptaków, owadów, zwierząt, ale także dla siebie, bo kiedy oberwiesz wszystkie kwiaty wiosną, jesienią owoców już nie zbierzesz. Obrywając młodą sosenkę ze wszystkich pędów odbierasz jej możliwość wzrostu, nie rób tego. Wiem, że tak jest łatwiej i wygodniej, ale w szerszej perspektywie, później będziesz mógł również korzystać z cudnych sosnowych kwiatów, młodych szyszek, a i pędów będzie dużo. Ja osobiście odpuszczam zbieranie „samotników”. Pojedyncza roślinka dla mnie „wiosny nie uczyni”, a pozostawiona w ziemi ma szansę się rozmnożyć. Zbieraj to czego potrzebujesz i tyle ile zużyjesz. Po prostu żyj świadomie.

Z miłością
Agnieszka

Wszelkie treści na temat ziół, preparatów ziołowych, ich działania czy zastosowania, zamieszczone na Portalu Zen mają charakter informacyjny, często historyczny. Nie są poradą medyczną.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top